TANEČNÍ DOKUMENT V KINĚ: DANCER

Sergeje Polunina zná doslova celý svět. Tanečníka, o kterém se mluví jako o ‚Jamesi Deanovi baletu‘ nebo novém Baryšnikovi, neproslavily jen jeho božské skoky, ale i kontroverzní život, který vedl v zákulisí světových jevišť a který svého času plnil média. Životními i profesními zvraty baletního rebela, který se v 19 letech stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, provází dokumentární film Dancer. Jedinečnou šanci dostat se Poluninovi pod kůži tak dostanou všichni diváci, kterým utekla šance vidět film v rámci speciálního večera v pondělí 1. května 2017 v Národním divadle, kde ho představil beznadějně vyprodanému hledišti samotný Polunin...

 

 

ČTVRTEK
1. června 2017 v 19,30 hodin

 

DANCER (Velká Británie / USA / Rusko / Ukrajina, rok výroby 2016

Režie: Steven Cantor

Hudba: Ilan Eshkeri


 

Délka dokumentu: 85 minut

 

Dokument Dancer přináší do kin společnost Aerofilms ve spolupráci s MILOSH Ltd.

 

 

Dokumentární film Dancer vypráví příběh mladíka, který od malička miloval tanec. Trénoval dvakrát více, než bylo běžné, a ve svých 19 letech se díky nadání i ambicím rodiny stal nejmladším sólistou prestižního Královského baletu v Londýně. Překotná kariéra, touha po svobodnějším životě a rozpad rodinných vazeb ho však brzy dohnaly na pokraj sebezničení. Tělo pokryl tetováním a přál si, aby se zranil a nemusel už tančit. Spekulovalo se o drogách a vypadalo to, že na vrcholu kariéry tanec opustí úplně. Pak přišel rok 2015 a setkání s fotografem Davidem La Chappellem, se kterým natočili taneční klip k Hozierově skladbě Take Me To Church. Video z baletního mága přes noc udělalo globální hvězdu. Doposud ho vidělo přes 19 milionů lidí.

Dnes stojí 27letý tanečník nohama pevně na zemi a svoje snahy napřel do boje za zlepšení podmínek, které vládnou světu špičkového tance. „Díky tomu, čím jsem si během své kariéry prošel, jsem se rozhodl založit nadaci Project Polunin, jejímž hlavním cílem je pomáhat a podporovat baletní tanečníky v jejich nezávislosti. Usiluji o to přiblížit baletní svět novému publiku, široké veřejnosti i prostřednictvím filmové tvorby nebo propojením s jinými umělci. Tanec je čistá emoce, která přináší radost, je univerzálním jazykem, kterému každý rozumí,“ uvedl během debaty v Národním divadle.
Charizmatický tanečník Polunin pochází z Ukrajiny. Jeho skoky dokládají podle některých až nadpozemské schopnosti.

 

PŘÍBĚH SERGEJE POLUNINA
Sergej Vladimirovič Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Kherson. Od 4 do 8 let trénoval balet na místní akademii, následující čtyři roky navštěvoval Kievskou státní taneční konzervatoř. V Kyjevě žil mladý Sergej jen se svou matkou, rodina se, ve snaze zajistit synovi baletní vzdělání, rozdělila. Otec odešel pracovat do Portugalska, babička do Řecka. Rodiče se rozvedli, když bylo Sergejovi 15 let a Polunin zůstal touto skutečností navždy traumatizován. Ztratil motivaci tančit. Dostal přezdívku „zlý chlapec baletu", začal pít, vynechávat lekce, nechal se potetovat, vystupoval pod vlivem kokainu… a nijak své chování nezastíral.
Polunin se stal historicky nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ale v roce 2012 rezignoval. Po odchodu z Londýna dostal pozvání do ruského divadla Igora Zelenského a přijal post sólisty v Moskevské akademické hudební divadlo K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče-Dančenka a ve Státním akademickém divadle opery a baletu v Novosibirsku.
Během své taneční kariéry získal několik prestižních ocenění, mezi jinými Prix de Lausanne a Youth America Grand Prix 2006, v roce 2007 byl vyhlášen tanečníkem roku v kategorii Young British Dancer of the Year.
Koncem dubna 2013 Polunin odešel ze zkoušky baletního představení Půlnoční expres jen pár dní před plánovanou premiérou. Rozhodl se s tancem definitivně skončit.
Nicméně v roce 2014 se setkal s americkým fotografem a hudebním režisérem Davidem LaChapellem, který mu nabídl spolupráci a společně vytvořili hudebně-taneční klipu Take me to Church, který zhlédlo 17 milionů lidí, a tím se ze dne na den opět dostal Sergej Polunin do povědomí diváků. Uvědomil si, že tanec je jeho životním posláním a darem, který může sloužit i dobré věci. Nadace PROJECT POLUNIN vytvořila program na podporu profesionálních tanečníků. Cílem nadace je vytvářet tanečníkům prostor pro svobodnou a tvořivou realizaci, zároveň jim poskytovat zázemí v podobě právních a agentských služeb, tak aby mohli rozvíjet svůj talent.