OPERA V KINĚ - TRISTAN A ISOLDA
- PŘÍMÝ SATELITNÍ PŘENOS
Z METROPOLITNÍ OPERY V NEW YORKU

Motto:
„Největší operní hvězdy do nejmenších detailů...“

 

 

Začíná pátá náchodská sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku. Metropolitní opera v New Yorku odstartuje novou sezónu přenosů 2016/2017 v sobotu 8. října 2016 - od počátku projektu The Met: Live in HD v roce 2006 půjde o stou projekci v pořadí!

Sezónu 2016-2017 zahájí nová inscenace Wagnerova Tristana a Isoldy pod taktovkou Sira Simona Rattlea, která bude jeho debutem v projektu Live in HD. Inscenace Mariusze Trelińského, který v roce 2015 v MET režíroval dvojprogram Jolanty a Modrovousova hradu, vznikla v koprodukci s Festspielhausem v Baden-Badenu, Teatr Wielki – Polskou národní operou a čínským Velkým národním divadlem v Pekingu.

 

TRISTAN A ISOLDA
(TRISTAN UND ISOLDE)

Sobota 8. října 2016 v 17,45 hodin

Hudba: Richard Wagner
Libreto: Richard Wagner, podle románu Gottfrieda von Strassburga

Světová premiéra: 10.6.1865, Königliches Hof- und Nationaltheater, Mnichov

Obsazení:
Isolda: Nina Stemme
Tristan: Stuart Skelton
Brangäne, Isoldina služebná: Jekatěrina Gubanova
Kurwenal, Tristanův sluha: Jevgenij Nikitin
Král Marke: René Pape

Dirigent: Sir Simon Rattle
Režie: Mariusz Treliński
Orchestr a sbor Metropolitan Opera New York

Nastudováno v německém originále, uváděno s anglickými a českými titulky

Délka představení cca 300 minut včetně dvou 30min. přestávek. Konec přenosu cca ve 23,00 hodin.

 

Richard Wagner psal svého Tristana a Isoldu se záměrem vytvořit snadno provozovatelné dílo nevelké náročnosti – a vytvořil jeden z nejtvrdších ořechů repertoáru operních domů. Jednolitý příval hudby od počátečního proslulého „tristanovského akordu“ až po závěrečnou „smrt z lásky“ nenechá protagonisty ani orchestr odpočinout, diváky strhává a pohlcuje...

 
 

Mezinárodně uznávaný režisér a umělecký ředitel Polské národní opery ve Varšavě Mariusz Treliński proslul mimo jiné tím, že ve svých realistických adaptacích hojně čerpá ze symboliky a mytologie. O jeho nejnovějším nastudování Wagnerova opusu The Guardian napsal, že jde o „mimořádně mocnou ódu na lásku, sex a smrt, v jejímž závěru může obecenstvo pocítit, že bylo součástí skutečného zjevení, ne-li přímo životního zážitku“. K fenomenálnímu výkonu Niny Stemme The Guardian dokonce neváhal podotknout, že se kvůli němu „vyplatí vynechat tv duel Trump vs. Clintonová“.

 

  

Po boku sopranistky Stemme se představí australský tenorista Stuart Skelton, vítěz mužské pěvecké kategorie International Opera Awards z roku 2014. „V jeho velkolepém přednesu se snoubí slavnostní hřejivost a barvitost s elementární výbušnou energií, jež se dotýká hluboce lidských a intuitivních věcí člověka,“ napsaly o jeho výkonu v jiné Wagnerově opeře Valkýře noviny Sydney Morning Herald. Kromě profesionálního přednesu je Skelton často oceňován i za svůj energický herecký projev.
Pro Švédku Ninu Stemme se role Isoldy stala jednou z „ikonických“. Novináři vyzdvihli mimo jiné její přednes slavné árie Liebestod, coby „nanejvýš dojemný a autentický“.

   
 

Wagnerovo dramatické, meditativní dílo, které je mnohými považováno za milník v jeho kariéře, ale i v historii operního žánru jako takového, zazní pod taktovkou Sira Simona Rattlea, britského šéfdirigenta berlínských filharmoniků a manžela slavné české mezzosopranistky Magdaleny Kožené. O netradiční vzhled scény se postaral jeden z nejvýznamnějších současných slovenských scénografů Boris Kudlička, který s Trelińskim pravidelně spolupracuje od roku 1999 a je podepsán také pod scénografií skvostného zpracování loňského dvojprogramu v rámci přenosů Jolanta / Modrovousův hrad..

 
 

 

Kompletní program sezóny 2016/2017 najdete ZDE .