OPERA V KINĚ - TROJANÉ V PŘÍMÉM SATELITNÍM PŘENOSU
Z METROPOLITNÍ OPERY V NEW YORKU

Motto:
„Vaše vstupenka do Metropolitní opery na velkém filmovém plátně … a ušetříte za letenku!“

 

 

I na začátku roku 2013 (konkrétně 5. ledna) pokračují přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku. Sedmou operou letošní sezóny je velká pětiaktová opera Trójané francouzského skladatele Hectora Berlioze. Podle Vergiliovy Aeneidy si libreto napsal sám hudební tvůrce.
Přímé přenosy v Náchodě se uskutečňují za finanční podpory Města Náchoda a Mgr. Zdeňky Horníkové, členky Parlamentu ČR.

 

TROJANÉ   (Les Troyens)

Sobota 5. ledna 2013 v 17,45 hodin

Hudba: Hector Berlioz
Libreto:
Hector Berlioz

Světová premiéra: 4. listopadu 1863, Théâtre Lyrique, Paříž (III.–V. jednání); 6. prosince 1890, Court Theater, Karlsruhe, (kompletní provedení)

Cassandra, dcera Priamova: Deborah Voigt
Dido: Susan Graham
Anna: Karen Cargill
Aeneas, trojský hrdina: Bryan Hymel
Iopas: Eric Cutler
Coroebus, Cassandřin snoubenec: Dwayne Croft
Narbal: Kwangchul Youn

Dirigent: Fabio Luisi
Režie: Francesca Zambello
Orchestr a sbor Metropolitan Opera New York
Nastudováno ve francouzském jazyce, uváděno s anglickými a českými titulky

Délka přenosu cca 330 minut včetně dvou přestávek

 

Podnět k velkolepému hudebně dramatickému dílu Trojané (Les Troyens) Hectora Berlioze podle antické Vergiliovy Aeneidy vzešel od kněžny Caroliny Sayn-Wittgenstein, důvěrné přítelkyně Ference Liszta. Berlioz pracoval plné tři roky na eposu o bozích a hrdinech, který od mládí důvěrně znal a z velké části recitoval zpaměti. Sám se ale celkového provedení téměř čtyřhodinového zpěvoherního díla nedožil.

 
 

V prvním náčrtu Berlioz totiž nepomyslil na to, že neobyčejná délka opery si vyžádá rozdělení do dvou uzavřených částí. První má název Dobytí Troje, druhá Trojané v Kartágu. Když vedení Pařížské opery dalo v roce 1861 přednost nákladné inscenaci Wagnerova Tannhäusera před provedením Trojanů, došlo k roztržce mezi oběma skladateli. Silně zkrácené přepracování druhé části Berliozových Trojanů o dva roky později nebylo pak úspěšné.
V nezkráceném původním znění bylo toto veledílo poprvé uvedeno až v roce 1957 zásluhou českého dirigenta Rafaela Kubelíka v Covent Garden v Londýně, zatímco ve Francii se jako celek dostalo na scénu o dvacet let později v Marseille. Dnes jsou Trójané považováni v zemi galského kohouta za národní, vlastenecké dílo. Nebylo proto náhodou, že první zpěvohra uvedená v nově otevřené Opera Bastille byli 17. března 1990 právě Trojané v nastudování italského režiséra Pier Luigi Pizziho.

 

   

Metropolitní opera nabízí vzácnou příležitost shlédnout Berliozovo rozsáhlé epické dílo, které se na jevišti tohoto operního domu naposledy objevilo v roce 2003. V hvězdném obsazení se objeví Deborah Voigt, Susan Graham, Marcello Giordani a Dwayne Croft jakožto postavy z trojské války. Toto mimořádné Berliozovo dílo bude řídit šéfdirigent Metropolitní opery Fabio Luisi.

Berliozova tragická opera Trojané není příliš často uváděným dílem a není také divu: pro její realizaci je zapotřebí nejen vynikajících sólistů a kvalitního sboru a orchestru, ale také nákladná výprava a především osobnost, která tak velké dílo uvede v život. . Komplikovanost námětu antického Vergiliova dramatu, které Berlioz pro operu sám upravil, odpovídá i komplikovanému a mnohotvárnému hudebnímu zpracování. Skladatelovo mistrovství syntetizuje jednotlivé epizody do proudu vrcholícího dramatu s jímavými lyrickými a naopak i hrdinskými scénami a mnohohlasými sbory, ve vynikajícím podání operního sborového tělesa. I náročné dílo, které při své premiéře v roce 1863 nevzbudilo prakticky žádný ohlas ani u kritiků, ani u diváků, lze v současnosti inscenovat tak životně a precizně…

 
 

Zajímavost z historie:

Trójané se u nás dočkali pouze jediné inscenace, a to za druhé světové války v Brně a pod taktovkou Rafaela Kubelíka...

 
   

 

Kompletní program sezóny 2012/2013 najdete ZDE .